5. třída – Veverky

S Vašimi dětmi ve třídě pracují: Blanka Lamačová, Dis. a Lucie Horáčková, Dis. a Marcela Streitová

Třídní mobil: 704973205

Aktuality 5. třída Veverky
  • Únorové počasí nás moc nepotěšilo, byly to dny plné deště a pochmurna. To nás ale neodradilo od procházek strávených na čerstvém vzduchu, nejsme totiž z cukru. A i když je únor nejkratší měsíc v roce, tak i přesto jsme stihli něco zažít. Trénovali jsme barvy a tvary, což bylo pro větší děti odpočinkové téma, protože už to přece všechno umí. Ale ani menší děti nezůstávaly pozadu a brzy ty větší doháněly. V dalším týdnu jsme kroužili kolem dobrot a zdravého a nezdravého jídla a dokonce jsme si společně s dětmi zvládli upéct jablečný štrůdl. Děti strouhaly jablíčka, potíraly těsto a naše hodné paní kuchařky nám ho pak v kuchyni upekly. To byla panečku dobrota. Z kulturních akcí nás zabavilo divadlo Domku, domku, domečku, které nám zahrálo příběh o opuštěných a rozbitých hračkách, které v onom domečku našly  místo k zabydlení. Divadlo bylo spjato se spoustou krásných písniček doprovázených kytarou a akordeónem. Navštívili jsme i taneční vystoupení Kaleidoskop, kde se nám předvedly všechny věkové  kategorie dětí i dospělých v překrásných tanečních úborech. Až se nám při jejich vystoupeních tajil dech, jak to bylo dokonalé. A abychom nezapomněli, v rámci projektu „Starší děti čtou mladším“ nás navštívily děti ze ZŠ J. Harracha, aby nám přečetly pohádku „O Hrochovi, který se bál očkování“. Jejich doprovodný program složený z plnění úkolů a her se nám moc líbil a my moc děkujeme, že jsme si to mohli „zažít“. Třešničkou na dortu a nejočekávanějším dnem se stal bezpochyby karneval. Děti se proměnily v pohádkové postavy, v superhrdiny či princezny a už od rána bylo veselo. Společně jsme se pak sešli s ostatními třídami ve vestibulu školky, kde jsme si zatancovali legrační tanečky a užili si zábavu s kamarády. Konec měsíce uzavřely jarní prázdniny, kdy bylo volněji, a děti, které do školky přišly, si tak mohly pořádně pohrát. Nás teď čeká měsíc březen a s ním se budeme těšit na Velikonoce a další příjemné dny.

  • První měsíc nového roku máme zdárně za sebou. Byly to klidné dny, které jsme si ale i tak užili. Přivítali jsme dvě nové holčičky, které zvládly adaptaci na jedničku a s novými kamarády tak vytvořily skvělou partu Veverek. Velkou novinkou se pro nás stala pravidelná návštěva solné jeskyně, každý čtvrtek sbalíme batůžky a užíváme si pobyt ve zdravém vzduchu, díky kterému snad vyženeme z těla všechny ty bacily, které teď všude kolem řádí. Děti jsou v jeskyni nadšené, a my jsme rádi, že můžeme spojit zábavu s činností, která prospívá našemu tělu. A protože je leden měsícem, kdy bychom si měli užívat zimních radovánek, zaměřili jsme naše aktivity na činnosti spojené se sněhem a zimním počasím. Venku jsme dováděli na lopatách a stavěli sněhuláky či různé stavby z hradu, ale protože Krakonoš nás letos potěšil sněhem jen chvilinku, zvládli jsme si užit sněhovou legraci i ve třídě. Velké nadšení sklidila sněhová bitva z papírových koulí, u toho byla panečku zábava. Sněhuláka jsme malovali, stavěli, dokonce i básničky jsme se o něm naučili. Věnovali jsme se zimním sportům a pomocí pantomimy jsme je hádali a poznávali. Zkusili jsme i experimenty se sněhem a vodou, bylo jich hodně, ale nejzábavnější byla asi kouzelná sopka. V závěru ledna jsme se věnovali lidskému tělu, zdraví a nemocem, však se to také hodilo, když bylo dětí pomálu. Naučili jsme se taneček „Honky tonky“ a „Hlava, ramena, kolena, palce“, kde jsme jednak procvičili všechny části našeho těla ale taky jsme se při nich pořádně nasmáli. Teď už nás čeká měsíc únor, zkusíme ještě Krakonoše poprosit o trochu sněhu, ale hlavně – budeme se těšit na karnevalové veselí a zábavu s ním spojenou.

  • Listopadovým tématem byla hlavně lesní zvířátka, učili jsme se jejich názvy a hráli jsme spoustu her,  naučili jsme se nakreslit zajíčka s doprovodnou básničkou a píseň „Zajíček ve své jamce“ zpívaly děti s nadšením téměř každý den. Stihli jsme také napsat dopis Ježíškovi a probírali jsme, co bychom si přáli dostat pod stromeček. Tak snad se nám poštěstí. Na přelomu listopadu a prosince už jsme se chystali na příchod Mikuláše a jeho družiny, trénovali jsme pro ně tedy básničky i písničky, které uslyší hned, jak k nám přijdou. Velkým dobrodružstvím se pro nás stal výlet vlakem do Martinic. Děti dostaly svačinku přímo ze školky, kterou si snědly hned po příjezdu na Martinickém nádraží. Pak jsme se vydali na procházku po okolí a jaké to bylo překvapení, když na nás v kaštanové aleji čekalo ještě spousta kaštánků. Děti je nadšeně sbíraly a naplnily snad všechny kapsy, které měly. Výlet tedy dopadl skvěle a my doufáme, že se nám zase brzy poštěstí vyrazit na nějaký další. Ani kultura nás tento měsíc neminula, do školky zavítalo Maňáskové divadlo a zahrálo nám pohádku O Zlaté rybce, Hrnečku vař a Smolíčka Pacholíčka. Z každé pohádky plynulo ponaučení, o kterém jsme si pak společně popovídali. Poslední listopadové dny nás Krakonoš potěšil nadílkou prvního sněhu. A že ho bylo hodně. Vzali jsme tedy lopaty a ježdíky a užívali si zimní radovánky na sněhu. Stavěli jsme sněhuláky, klouzali se z meze, vyzkoušeli jsme andělíčky nebo jsme jen tak dováděli. Teď už nás čeká advent, budeme odpočítávat dny do příchodu Barborky, Mikuláše i Ježíška. A doufáme, že bude ten prosinec tak kouzelný, jak se o něm říká.

  • Ve čtvrtek dne 14. 12. 2023 v 9. 30 hod. přivítáme v MŠ divadélko Rolnička s pohádkou „Vánoční příběh“. Vybíráme 60 Kč.

  • V úterý 5. 12. 2023 navštíví děti v mateřské škole Mikuláš, anděl a čert. Děti se mohou těšit na nadílku :-). Převleky malých čertíků a andílků jsou vítány, bližší informace poskytnou paní učitelky v jednotlivých třídách 🙂

  • Říjen je měsícem přicházejícího podzimu. Stromy mění svoji barvu a celá příroda se chystá k odpočinku, než ulehne k zimnímu spánku. Podzimní počasí bychom tento měsíc přirovnali spíše k počasí aprílovému, chvíli bylo teplo a slunečno a další den zas zamračeno a deštivo, nic nám ale nezabránilo, abychom se každý den podívali alespoň na chvilinku ven. Zvládli jsme i první dlouhou procházku do lesa s nadílkou pro zvířátka – a že jsme šlapali statečně! Na začátku října jsme si povídali o houbách, učili jsme se  rozeznávat, které sbírat můžeme a které v lese raději necháme. Dokonce jsme si houbaření vyzkoušeli na vlastní kůži – škoda ale, že jen s houbami dřevěnými. I tak se to ale dětem moc líbilo. Po houbách jsme měli jablíčkový týden, učili jsme se nové básničky i písničky, jablíčka jsme vyráběli i malovali, dokonce i trhali ve výšinách, ovšem nejlepším se pro nás pro všechny stal den, kdy jsme si společnými silami vyrobili z jablíček mošt, na kterém jsme si pak vítězně pochutnali. To vám byla dobrota. Po jablíčkách jsme navázali na ovoce, hlavně na to naše, které najdeme na našich zahrádkách. Jeden den jsme ale věnovali ovoci cizokrajnému, a jako zpestření jsme některé málo známe ochutnali. U toho jsme se hodně nasmáli, když jsme ochutnávali ovoce kyselé,  krásně jsme se šklebili a při tom sladkém jsme zas chtěli víc a víc. V dalším týdnu, kdy už začal pravý podzim, se naším tématem stalo podzimní počasí, pořádný vítr jsme si vyzkoušeli třeba při hře s padákem a poslední týden jsme věnovali, v rámci Dušiček, strašidlům a duchům. Naštěstí máme ve školce strašidla jen ty hodná, proto se nikdo z  nás nemusel bát a užili jsme si s nimi spoustu legrace. Shlédli jsme dokonce i první divadlo o Afrických zvířátkách, moc se nám líbilo. Nesmíme zapomenout ani na náš první společný výlet. Vyrazili jsme autobusem do Valteřic k paní učitelce Lucce, kde jsme sbírali vlašské ořechy, snědli si výbornou svačinku, kterou nám připravily paní kuchařky, chvíli jsme si pohráli a pak jsme zas jeli zpátky do školky. To bylo panečku dobrodružství. Teď už nás čeká měsíc listopad a s ním dobrodružství nová. Vám rodičům chceme poděkovat za trpělivost při stavebních úpravách, jste skvělí a vaše děti jsou úžasné, že to všechno tak krásně zvládají. Děkujeme, Blanka a Lucka

  • Září, jako každý rok, je adaptační. Nové děti poznávají paní učitelky, poznávají se mezi sebou, učí se pravidla třídy, osamostatňují se. Také starší děti mívají někdy nelehký úkol. Po letních prázdninách se stanou rádci, pomocníky, kamarády, ochránci mladších, ustýskaných dětí. Vše se nám podařilo a daří na jedničku. Zvládli jsme stolování, hygienu na WC, oblékání, chůzi ve dvojicích na vycházce, odpočinek v postýlce a pro nové děti to nejtěžší, odloučení se od rodičů. Učíme se komunikovat při hře, to nám ještě občas dělá problémy, i když už víme, že hračky se druhým dětem neberou😊 Děkujeme všem rodičům za spolupráci a trpělivost a věříme, že si školní rok 2023-2024 společně užijeme. Blanka a Lucka

  • Ve čtvrtek dne 5. 10. 2023 navštíví naší MŠ pejsek Tessie s programem „Záchranářský pes“. Na program vybíráme 100 Kč.

  • Dne 3. 10. 2023 navštívíme s dětmi besedu s p. Dankou Šárkovou, ve spolupráci s Městskou knihovnou Jilemnice. Jde o interaktivní čtení a seznámení s knížkou od jmenované autorky.

  • Organizace školního roku 2023/2024 V pátek 29. září 2023 MŠ uzavřena Podzimní prázdniny čtvrtek 26. října a pátek 27. října 2023 (omezený provoz) Vánoční prázdniny začínají v sobotu 23. prosince 2023 a končí v úterý 2. ledna 2024. Vzdělávání začne ve středu 3. ledna 2024 Jarní prázdniny v délce jednoho týdne jsou od 26. 2. – 3. 3. 2024 (omezený provoz) Velikonoční prázdniny připadnou na čtvrtek 28. března 2024 (MŠ uzavřena)

Personál MŠ

Pedagogické pracovnice


Mgr. Monika Králová, MBA
-ředitelka školy


Mgr. Jana Klikorková
-statutární zástupkyně ředitelky a zástupkyně pro pracoviště Roztocká


Bc. Hana Šmídová
Bc. Jitka Nosková
Mgr. Lucie Čadanová
Lucie Horáčková, Dis.
Marcela Streitová
Štěpánka Chlumská
Kristýna Bielicová, Dis.
Kateřina Kozáková, Dis.
Blanka Lamačová, Dis.
Eva Matyášová
-učitelky
Marcela Streitová
- asistent pedagoga


Milada Tužová
Miroslava Zimčáková
-asistenti pedagoga


Provozní zaměstnanci


Ing. Marie Hájková
-vedoucí ekonomického úseku
Veronika Holmanová
-vedoucí školní jídelny
Jiřina Šírová
-hlavní kuchařka
Lubomíra Hartigová
- kuchařka
Jana Brožová
-pomocná kuchařka
Markéta Zuzánková
-školnice
Petra Žalská (zástup za paní Málkovou)
Zuzana Málková
-uklízečka
Michael Pitra
-údržbář