1. třída – Myšičky

S Vašimi dětmi ve třídě pracují: Bc. Jitka Nosková, Mgr. Lucie Čadanová, Miroslava Zimčáková a Milada Tužová

Třídní mobil: 704973201

Třída pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami se nachází v MŠ Spořilovská – Sluníčko v přízemí budovy A. Dětem se věnují pedagogické pracovnice pod vedením speciální pedagožky, která je zároveň logopedickou asistentkou. V případě potřeby konzultujeme postup s klinickou logopedkou.

Vzděláváme děti se širokým spektrem speciálních potřeb (ADHD, vývojová dysfázie, vady řeči, výrazně narušený psychomotorický vývoj, můžeme nabídnout mnohaleté zkušenosti se vzděláváním dětí s PAS). Vzhledem k nízkému počtu dětí ve třídě (max. 8) je samozřejmostí individuální péče věnovaná každému z dětí.

Snažíme se o úzkou spolupráci s rodinou dítěte. Při předávání dětí každodenně s rodiči konzultujeme pokroky, úspěchy a neúspěchy dětí. Zvláště rodiče dětí s PAS vítají rady a tipy k nastavení potřebného režimu a k užívání komunikačních kartiček a piktogramů. Všichni rodiče mají, nejlépe po předchozí domluvě, možnost navštívit třídu v průběhu denního programu. Této možnosti využívají především zpočátku při adaptaci dětí, která může vzhledem k jejich specifickým potížím trvat i delší dobu.

Variabilita prostředí třídy umožňuje naplňovat nejrůznější potřeby dětí.  Používáme relaxační koutky, prostory pro individuální práci větších dětí v předškolním věku, pro pohybově zdatnější děti jsou k dispozici žebřiny, lavičky a pro všechny v rámci tělovýchovných chvilek nejrůznější pomůcky – smyslové chodníčky, rehabilitační míče, prolézací tunely…Pomůcky a hračky jsou obměňovány a připravovány podle aktuálních potřeb jednotlivých dětí.

Respektujeme zájmy a možnosti dětí a zaměřujeme se jak na uspokojování jejich základních potřeb, tak i na rozvíjení jejich komunikačních, sociálních, stravovacích a hygienických návyků, dbáme na rozvíjení schopnosti sebeobsluhy, vždy s ohledem na schopnosti a limity dítěte.

Podle potřeby zajišťujeme canisterapii, návštěvy bazénu a solné jeskyně, pravidelně zařazujeme společné hudební a výtvarné aktivity. V podporujícím prostředí třídy dokáží naše děti navazovat a prožívat vzájemné vztahy mezi sebou i s učitelkami a rozvíjet se k užitku, spokojenosti a radosti všech.

 

 

Aktuality 1. třída Myšičky
  • V pondělí dne 6. 5. 2024 přivítáme v MŠ Divadélko s pohádkou „Nádherné úterý“. Vybíráme 70 Kč.

  • Ve čtvrtek dne 14. 12. 2023 v 9. 30 hod. přivítáme v MŠ divadélko Rolnička s pohádkou „Vánoční příběh“. Vybíráme 60 Kč.

  • V úterý 5. 12. 2023 navštíví děti v mateřské škole Mikuláš, anděl a čert. Děti se mohou těšit na nadílku :-). Převleky malých čertíků a andílků jsou vítány, bližší informace poskytnou paní učitelky v jednotlivých třídách 🙂

  • Měsíc listopad byl pro naši třídu velmi náročný z důvodu rekonstrukce. I když jsme měli náhradní zázemí v jiné třídě, pro některé děti nastala těžká nepřehledná situace. Místnost jsme sdíleli ještě s dětmi z Veverek. V jiném prostředí se obtížněji dodržovala nastavená pravidla a rituály, na které jsou děti zvyklé. I za těchto podmínek jsme situaci zvládli. Během měsíce jsme několikrát podnikli cestu vlakem. Všechny děti si výlety užívaly. Ve vlaku si děti vybíraly svá oblíbená místa u okna a pozorovaly měnící se krajinu, která při každé jízdě byla něčím jiným zajímavá. Často se stávalo, že by dětem nevadilo projíždět se bezstarostně celý den. V tomto měsíci jsme se již tradičně zúčastnili vánočních dílen ve Vrchlabí, kde si děti měly možnost vyrobit drobné dárečky na Vánoce. Děti se tak naladily vánoční atmosférou, poslechem koled i vůněmi, které k Vánocům patří. Při odchodu domů s radostí ukazovaly své výrobky maminkám a těšily se z pochvaly, jak jsou šikovné. Radujeme se z prvního napadaného sněhu a z překrásně zasněžené krajiny. Budeme se těšit do dalšího měsíce, který si užijeme už nastálo ve své třídě v poklidu vánoční atmosféry a kouzla Vánoc. V následujícím měsíci bychom si všichni moc přáli prožívat klid i pohodu v naší čisťoučké, uklizené třídě a připravovat se na nejkrásnější dny pro děti v roce kouzelného období – Vánoc.

  • Třída Myšiček na Krakonošově trojboji v Semilech. Krakonošova trojboje se Myšičky účastní každoročně, bývá to první společná akce po letních prázdninách. V Semilech ji tradičně pořádá Podkrkonošská společnost přátel dětí zdravotně postižených a účastní se jí množství  Letos připadlo datum konání na 20. září a hurá – den se probudil rozzářený sluncem! Děti měly již od rána jasno, o co půjde, vždyť ve školce poctivě trénovaly více než týden tři závodní disciplíny: běh na kratší vzdálenost, hod papírovou krabicí a skok z místa. Kromě batohů s pořádnou svačinou si naši čtyři závodníci nesli k autobusu také krabici přiměřené velikosti, což se později ukázalo jako výborný nápad, protože krabice, které byly v Semilech u hodu k dispozici, sahaly našim pidilidem bezmála do půl pasu a dalo se za ně hezky schovat, ale už ne tak dobře s nimi házet ((-: Přifrčel autobus, zaslaný našim borcům speciálně organizátory, a za volantem, jak jinak, Krakonoš! Děti nevěřily vlastní očím. Co by dup jsme se ocitli v Semilech, kde už na hřišti u ZŠ probíhaly přípravy stanovišť. Naši závodníci se chtěli rovnou vrhnout do sportovního zápolení, ale bylo zapotřebí se nejprve řádně přivítat v tělocvičně školy s Krakonošem, organizátory a sponzory.  Udržet požadovaný útvar bylo těžké … nedočkaví závodníci podupávali a vířili dokolečka jak koníci ve startovacím boxu ((-:  A pak už hurá na hřiště! Děti byly tak natěšené, že při první disciplíně běžely s větrem o závod! Časomíra nestačila mačkat stopky. Rovněž skoky a hody se dětem moc povedly. Každý by nejraději měl nekonečné množství pokusů, ale museli jsme dát šanci také soupeřům, kterým jsme společně a pořádně nahlas fandili. Zničehonic se na hřišti opět objevil Krakonoš v plné parádě, s kloboukem a pořádnou sukovicí, a tak se s ním děti rychle vyfotily, než zase bude mít plné ruce práce s řízením autobusu. Než komisaři vyhodnotili výsledky, zůstalo nám ještě dost času zadovádět si na nedalekém dětském hřišťátku. Takový báječný mix klouzaček, prolézaček, houpaček a jiných radovánek, to, panečku, u nás v Jilemnici zatím ještě nemáme! A poté nastala hodina há čili vyhlášení výsledků a mohli jsme se společně s dětmi radovat – naši závodníci získali dvě medaile, hezké ceny a každé dítě dostalo za účast ještě drobný dáreček. Všichni už byli notně unavení, a tak jsme naskočili ke Krakonošovi do autobusu, sotva jsme si stačili drobátko zdřímnout a na to šup jsme byli zpátky v Jilemnici. Děti byly šťastné a my učitelky rovněž, protože s tak úžasnými a nadšenými dětmi jsme prožily krásný den, jedna báseň!

  • Ve čtvrtek dne 5. 10. 2023 navštíví naší MŠ pejsek Tessie s programem „Záchranářský pes“. Na program vybíráme 100 Kč.

  • Dne 3. 10. 2023 navštívíme s dětmi besedu s p. Dankou Šárkovou, ve spolupráci s Městskou knihovnou Jilemnice. Jde o interaktivní čtení a seznámení s knížkou od jmenované autorky.

  • Organizace školního roku 2023/2024 V pátek 29. září 2023 MŠ uzavřena Podzimní prázdniny čtvrtek 26. října a pátek 27. října 2023 (omezený provoz) Vánoční prázdniny začínají v sobotu 23. prosince 2023 a končí v úterý 2. ledna 2024. Vzdělávání začne ve středu 3. ledna 2024 Jarní prázdniny v délce jednoho týdne jsou od 26. 2. – 3. 3. 2024 (omezený provoz) Velikonoční prázdniny připadnou na čtvrtek 28. března 2024 (MŠ uzavřena)

  • V květnu nám nastaly opravdu krásné dny plné sluníčka. Další děti se pomalu naučily připojit se ke společnému rannímu pozdravu „Dobrý den, dneska máme krásný den“, a tak jsme po ránu na známém místečku před tabulí úplně všichni a nikdo se neschovává. Máme radost. A protože se sluníčko směje, těšíme se ven. Oblíbili jsme si s dětmi procházky do parku, kde se nám všem moc líbí hřišťátko s dřevěnými prvky. Také cestu do lesa na Hraběnku všechny děti zvládnou hravě, i ty nejmladší. Poznávání kytiček na trase se u dětí stále těší velké oblibě, zvláště pak tulipáááááááány a pampelišky, zvláště ty již odkvetlé, s padáčky. Ke svátku maminkám děti vymalovaly krásné přáníčko s červeným tulipánem a některé si chtěly ještě mokré dílko ihned uschovat v batůžku, aby byla jistota, že maminka přáníčko dostane ještě dnes ((-: A protože na sluníčku se radují i zvířátka, učili jsme se poznávat ta nejběžnější, která známe z českých dvorků, říkanek a pohádek. Písnička „Když jsem já sloužil“ je k tomu jako stvořená. Protože máme každé zvířátko připevněné hezky na hůlce, děti více či méně trpělivě čekají, kdy přijde v písničce řada na to jejich zvířátko, aby mohlo vykouknout. Hitem je také písnička „Já mám koně“ kdy každý osedlá svého punčoškového koníka a ve třídě zaduní zem kopyty stád… Okna naší třídy vedou do zahrady, máme tedy možnost pozorovat ptáčky a veverky dovádějící ve větvích smrku…a občas dojde i na něco ostřejšího, jako toho dne, kdy do zahrady přihartusil opravdový policista na opravdové policejní čtyřkolce…to byly hned všechny dětské nosy nalepené na skle! Ti nejodvážnější si běželi pro boty a šli se na povídání o semaforu a dopravních značkách podívat zblízka, ostatní zůstali v bezpečí pozorovatelny u okenního parapetu. Těšíme se, že do prázdnin zažijeme v naší třídě ještě hodně radosti a možná i další překvápka ((-:

  • Začátkem dubna jsme se s dětmi opět vypravili do Vrchlabí, kde již tradičně učitelé a žáci z vrchlabských škol připravují velikonoční dílničky pro děti. Ačkoliv cestou na autobusové nádraží byla ještě pořádní zima a rukavice nám přišly vhod, ve vrchlabské sokolovně na nás čekali velikonoční zajíčci, kuřátka, pomlázky a jehňátka. Děti si z připravených materiálů vyrobily několik hezkých dárečků s těmito symboly jarních svátků. Jako vždy se při tom mohly spolehnout na pomoc starších kamarádů. Na ty jsou naše děti už zvyklé z podobné akce o Vánocích, a proto se vůbec neostýchaly a hezky spolupracovaly. Za odměnu si pak odnášely plnou tašku hezkých výrobků. Na zpáteční cestě již sluníčko hezky a hřálo a jarní nálada se přeci jen dostavila ((-: Ve znamení Velikonoc se nesly také další dny ve školce, kdy si děti s velkým zaujetím malovaly velikonoční vajíčka. A protože probouzející se příroda nešetří s přibývajícími teplými dny neustálou inspirací v podobě barev a květů, navázali jsme s dětmi kytičkovým tématem a učíme se poznávat a pojmenovávat, jaké květiny se postupně objevují ve volné přírodě i na zahrádkách v okolí školky. Děti již umějí rozpoznat nejběžnější jarní květiny, některé si také namalovaly a určitě jste si jich už všimli na výstavce třídy Myšiček. Nadále pokračujeme ve společném zpívání a tancování, které děti moc baví. Postupně se zapojují také ty děti, které zpočátku nebyly až tak nadšenými tanečníky … a nyní již dokážou vystřihnou pár tanečků jako nic! Děti nás také překvapily tím, s jakou vervou se s dětmi z ostatních tříd zapojily do společného bubnování na bubny djembe … přesněji na spoustu bubnů djembe, kdy nezůstaly v ničem pozadu se svým příspěvkem ke společnému rámusu ((-: Na konci měsíce k nám tradičně zavítaly čarodějnice, které sice nebyly našimi dětmi přivítány jednohlasným nadšením, ale jedna čarodějnice se za všechny na koštěti přeci jen proletěla! A my všichni se těšíme na další teplé dny…  

Personál MŠ

Pedagogické pracovnice


Mgr. Monika Králová, MBA
-ředitelka školy


Mgr. Jana Klikorková
-statutární zástupkyně ředitelky a zástupkyně pro pracoviště Roztocká


Bc. Hana Šmídová
Bc. Jitka Nosková
Mgr. Lucie Čadanová
Lucie Horáčková, Dis.
Marcela Streitová
Štěpánka Chlumská
Kristýna Bielicová, Dis.
Kateřina Kozáková, Dis.
Blanka Lamačová, Dis.
Eva Matyášová
-učitelky
Marcela Streitová
- asistent pedagoga


Milada Tužová
Miroslava Zimčáková
-asistenti pedagoga


Provozní zaměstnanci


Ing. Marie Hájková
-vedoucí ekonomického úseku
Veronika Holmanová
-vedoucí školní jídelny
Jiřina Šírová
-hlavní kuchařka
Lubomíra Hartigová
- kuchařka
Jana Brožová
-pomocná kuchařka
Markéta Zuzánková
-školnice
Petra Žalská (zástup za paní Málkovou)
Zuzana Málková
-uklízečka
Michael Pitra
-údržbář