2. třída – Sovičky

S Vašimi dětmi ve třídě pracují: Kateřina Kozáková, Dis. a Eva Matyášová

Třídní mobil: 704973202

Aktuality 2. třída Sovičky
  • Říká se: „Březen za kamna vlezem“, ale u Soviček se už vystrkují křidélka, jestli by se nedalo někam popolétnout…dvakrát v tomto měsíci jsme popolétli k Zajíčkům za kulturou. Na začátku března jsme shlédli zajímavé vystoupení tří klasických pohádek – Červená Karkulka, Perníková chaloupka a Šípková Růženka. Pohádky byly klasické, ale „loutky“ byly neklasické. Červená Karkulka se představila v podobě hakisáku. Jeníček, Mařenka a Šípková Růženka jako žonglovací kužely. A kdo tušíte, že všechno létalo vzduchem, dáváme Vám za pravdu. Dokonce zachránce rytíř s meči přijel, aby Růženku z trní vysekal.  Naštěstí se nepořezal a vše dobře dopadlo. Na konci března nás čekal opožděný kouzelník René. Sice měl přijet v čase karnevalu, ale i v březnu po karnevalu byly jeho kouzelnické triky záhadou. O to víc, když všechny triky začínají tak, že máme pocit, že víme…a končí tak, že nevíme… V březnu se nám podařilo popolétnout do Martinic na farmu. Zvířátkům jsme přivezli trochu dobrot – nasbírané rohlíky a chleba z domova. Čile jsme tedy mohli nakrmit ovečky, beránky i jehňátka, slepičky a kuřátka, okukovaly nás kachny a rozplývali jsme se nad malým králíčkem. Víc takových zážitků! Velké díky patří i dětem ze Zajíčků – pozvaly nás na velikonoční putování, které provázel velikonoční zajíček. Po několika stanovištích nás čekala i sladká odměna. Děkujeme. Na oplátku si zase připravíme něco my pro ně 🙂 A to všechno až po svátcích jara. Přejeme Vám, ať si Velikonoce užijete podle svých představ. Ať Vám svítí sluníčko nad hlavou i v duši a děti, ať si vykoledují plný košík vajíček a dobrot!

  • Únor u Soviček byl ve znamení čekání. Ptáte-li se, na co se mohlo čekat, tak správnou odpovědí je: „na sníh“. Bohužel jsme se ho nedočkali. Za to jsme se dočkali požehnaných dešťových srážek, které nám malinko krátily naše procházky a výrazně nám omezily volnou hru venku. Což je někdy k vzteku 🙁 Od trudomyslnosti z počasí nás zachránil KARNEVAL!!! Ten se může konat za každého počasí a mohli jsme se na něj těšit a chystat. Někdo se svým připravovaným převlekem pochlubil dopředu, někdo ho tajil do poslední chvíle… V den D se u nás potkali nejen křehké princezny, víly, motýlci a jednorožci, ale i nejrůznější hrdinové, kostlivci, piráti, pikachu, sovičky…a všechny tři paní učitelky přišly v pyžamech a každou chvíli zívaly a usínaly. Naštěstí nezaspaly a se sovičkovými dětmi si došly zatrsat se všemi třídami na velkou chodbu. A to byl teprve hukot – střídal se jeden hit za druhým – Jede, jede mašinka – Letkis – Ptačí tanec – Honky, tonky, rotace – a další. Jednorožec (p.ředitelka) se žirafou (paní zástupkyně) nám pak za hlasitého odpočítávání a chvilky napětí bouchli konfety, které jsme si pak posbírali domů, abychom potěšili své rodiče. Bylo to prima. Ještě bychom měli zmínit divadlo Domku, domku, domečku, které bylo krásné a poučné. Domeček byl postaven pro opuštěné a rozbité hračky. Své útočiště v něm našla kočička Micka /přestal ji fungovat motorek na mňoukání/, zajíček Bezoušek /měl utržené ouško/, medvěd Dobráček /bez ocásku/ atd. … zkrátka hodné a milé hračky, které nepřestaly být hodné a milé, ani když už nebyly nové a krásné. Celý děj byl doprovázen kytarou, harmonikou a písničkou. A to je vše. V březnu nás bude čekat bohatý kulturní program a Velikonoce. Tak se těšíme!

  • Leden u Soviček utekl jako voda. Bylo to také zásluhou dětí, které si samy vymyslely uspořádání hračkového dne. Tento nápad vznikl při novoročním vyprávění o hračkách od Ježíška. A tak se to jeden lednový den u nás v Sovičkách hemžilo auty, pavouky, miminky, dinosaury, kreslící destičkou…něco blikalo, něco se hýbalo, něco plakalo…to Vám bylo takových hraček, které jsme viděli poprvé :-). A že některé děti čekal lyžařský kurz, začali jsme si povídat o zimních sportech. Mělo to menší nevýhodu. Venku nebylo po sněhu ani vidu ani slechu. Nebyli bychom to ale moudré sovičky, abychom si neporadili – koulovačka s koulemi z papíru, lyžovačka „na chůdách“, slalom mezi molitanovými kostkami a do iglú jsme prolézali strachovým tunelem. Krakonoš se pak pravděpodobně zastyděl a trochu toho sněhu nám na Jilemnici nasypal. Bylo to přesně akorát na lyžařský kurz na Benecku. Zimní idylka umocnila chuť se učit lyžovat s Terezkou, Vikčou, Jonášem a Adélkou. Hned se na nás sesypaly povely jako „udělej hranolky“(tj. nohy k sobě při stání na lyžích) nebo „udělej pizzu“ (tj. nohy do pluhu). Každý den se děti zlepšovaly a každý den přijely ze svahu unavené, ale spokojené. V závěru kurzu se přijeli podívat rodiče, aby nás podpořili při přátelských závodech. Bylo to moc prima. Děkujeme všem. V závěru ledna se nám u Soviček poněkud vylidnilo. Nejenže se děti z Ježečků vrátily zpět do své třídy, ale přišel k nám nezvaný host – moribundus X, který skolil téměř všechny děti. V jednu chvíli přišly jen čtyři! Tak jsme pozorovali ptáčky u krmítka a zjišťovali, jak je to se zvířátky v lese. Jaký je rozdíl mezi divočákem a prasátkem domácím nebo zajícem a králíkem. Při některých odpovědích se vždy nejvíc pobaví paní učitelky. A tak to má být, protože s úsměvem jde všechno líp. Úsměv se nám bude hodit v únoru. Před jarními prázdninami si totiž užijeme karnevalové veselí. Už se těšíme, jaké převleky vymyslíte.

  • Ve čtvrtek dne 14. 12. 2023 v 9. 30 hod. přivítáme v MŠ divadélko Rolnička s pohádkou „Vánoční příběh“. Vybíráme 60 Kč.

  • V úterý 5. 12. 2023 navštíví děti v mateřské škole Mikuláš, anděl a čert. Děti se mohou těšit na nadílku :-). Převleky malých čertíků a andílků jsou vítány, bližší informace poskytnou paní učitelky v jednotlivých třídách 🙂

  • S listopadem se naše třída vrátila zpět „domů“ do Soviček. Pět ježečkových dětí jsme k sobě vzali na návštěvu do té doby, než bude v naší školce vše hotové. Vracíme jim tak možnost více prozkoumat jinou třídu s jinými hračkami. Úplně stejně jako jsme my prozkoumávali třídu Ježečků. Měsíc listopad nám přivál nejen vysněný sníh, ale i dětmi očekávané adventní dílničky. Na těch si tento rok mohly se svými rodiči, prarodiči nebo sourozenci vyrobit udržitelný adventní svícen. A jak takový udržitelný svícen vypadá? Je vyroben ze čtyř dřevěných špalíčků namísto svící. Plamínek je papírový a zdobení každému určuje vlastní fantazie. Všechny svícny jsou povedené a každý je jiný. Chtěli bychom Vám poděkovat, že jste si našli čas za námi přijít a ještě s sebou přibalili dobrou náladu. Teď už nás čeká doba adventní. Doba čekání. Budeme čekat, až nám Barborka zaťuká na okno, až čert zařinčí řetězem, až klíček rozpohybuje mechanický Betlém a až Ježíšek rozcinká svůj zvoneček. Toto čekání je krásné, kouzelné a tajemné. Přejeme si, abychom si ho všichni plně užili ve zdraví.  

  • Měsíc říjen nás sovičky vyzkoušel, jaké by to bylo, kdybychom byli stěhovaví ptáci. Pravda, nemuseli jsme se stěhovat do dalekých krajů za moře, ale jen jsme trochu popolétli k Ježečkům, abychom naši třídu přenechali řemeslníkům a vzduchotechnice. U Ježečků nám bylo hezky – měli jsme střechu nad hlavou, teplíčko, nové hračky, sem tam nám něco scházelo, ale to tak bývá, když nejsme „doma“. Původně jsme odlétli na týden, ale tak se nám v cizích krajích zalíbilo, že jsme zůstali celý měsíc. I počasí k nám bylo shovívavé a zásobilo nás neobvyklým teplem i slunečnými paprsky. Deštivých dnů bylo pomálu, tak jsme si s dětmi mohli ještě hrát v lese i na hřištích. Na začátku měsíce jsme se sešli s paní spisovatelkou Dankou Šárkovou, která nás doslova vtáhla do tajů svých knih. Její knihy vyprávějí příběhy o holčičce Alence, o Krakonošovi, o čivavě Sisince, bernardýnovi Karlovi a dvou kočkách – Dáše a Máše. Každá kniha má svoji zápletku. My slyšeli tu, kde se neposedná a neposlušná kočka Dáša ztratila a díky kamarádům a Krakonošovi se ji podařilo najít. Paní Šárková své povídání obohatila dobovým ošacením a promítáním obrázků. Také za námi opět začal jezdit David. David Lněníček – mistr pilek, svěrek, rašplí, kladívek, smirkových papírů, kleští, úhelníků a metrů. S tím vším přihlášené kluky a holky seznámil a naučil je se vším pracovat. Takže s trochou píle a úsilí si děti domů odnesli svou vlastnoručně vyrobenou loďku, letadýlko a podzimníčka. Ani na předplaveckém kurzu přihlášené děti nezahálí. Učí se kamarádit s vodou, žabičkové nožičky a malování srdíček. Věřte, že je to občas dřina to všechno nesmotat dohromady. Své o tom ví fenka Tessie, která je záchranářským psem každým coulem. Ve svém psím životě se naučila zachraňovat lidské životy ve vodě, v sutinách i ve sněhu. Nás naučila, jak to udělat, abychom si mohli cizího pejska pohladit (měli bychom požádat páníčka, zda si pejska můžeme pohladit a pak se nechat pejskem očichat). Naučila nás i to, co dělat v případě, že se potkáme se zlým psem (schoulit se do klubíčka a naše ruce by nám měly chránit krk). Tessie se nechala podlézat, přelézat, pohladit a podrbat. Předvedla nám, jak umí poslouchat a jak umí rychle sníst piškoty. Poslední podívanou byly Africké pohádky, které v sobě skrývaly poučení, že každá chyba se dá vždy napravit. A pokud to nezvládneme sami, pomohou nám dobří kamarádi. A s tímto moudrem se s Vámi loučíme. Děkujeme za Vaše pochopení k našemu přelétnutí do Ježečků a těšíme se, že v listopadu se společně potkáme „doma“ v Sovičkách, kde se budeme společně připravovat na adventní čas.  

  • Vážení rodiče, z důvodu instalace vzduchotechniky budou ve škole probíhat stavební práce, které vyžadují Vaši zvýšenou bezpečnost. Prosíme proto o Vaši pozornost a obezřetnost. Zakázka se bude provádět za provozu školy, a to vždy v prostoru, kde není možná přítomnost dětí. Začátek je stanoven na pondělí 9. 10. 2023 ve třídě Sovičky. Tato třída bude z důvodu přípravných prací již od 5. 10. 2023 dočasně umístěna ve třídě Ježečci. Děti ze třídy Ježečci budou po dobu celé realizace rozmístěné do ostatních tříd. O dalším postupu prací a organizaci provozu Vás budeme neprodleně informovat. Děkujeme za pochopení a spolupráci. MŠ Roztocká

  • Ve čtvrtek dne 5. 10. 2023 navštíví naší MŠ pejsek Tessie s programem „Záchranářský pes“. Na program vybíráme 100 Kč.

  • Dne 3. 10. 2023 navštívíme s dětmi besedu s p. Dankou Šárkovou, ve spolupráci s Městskou knihovnou Jilemnice. Jde o interaktivní čtení a seznámení s knížkou od jmenované autorky.

Personál MŠ

Pedagogické pracovnice


Mgr. Monika Králová, MBA
-ředitelka školy


Mgr. Jana Klikorková
-statutární zástupkyně ředitelky a zástupkyně pro pracoviště Roztocká


Bc. Hana Šmídová
Bc. Jitka Nosková
Mgr. Lucie Čadanová
Lucie Horáčková, Dis.
Marcela Streitová
Štěpánka Chlumská
Kristýna Bielicová, Dis.
Kateřina Kozáková, Dis.
Blanka Lamačová, Dis.
Eva Matyášová
-učitelky
Marcela Streitová
- asistent pedagoga


Milada Tužová
Miroslava Zimčáková
-asistenti pedagoga


Provozní zaměstnanci


Ing. Marie Hájková
-vedoucí ekonomického úseku
Veronika Holmanová
-vedoucí školní jídelny
Jiřina Šírová
-hlavní kuchařka
Lubomíra Hartigová
- kuchařka
Jana Brožová
-pomocná kuchařka
Markéta Zuzánková
-školnice
Petra Žalská (zástup za paní Málkovou)
Zuzana Málková
-uklízečka
Michael Pitra
-údržbář