Charakteristika školy

Mateřská škola je součástí právního subjektu tří mateřských škol Jilemnice. Ředitelství sídlí na Mateřské škole Spořilovská, ulice Roztocká 994.
Mateřská škola s kapacitou 35 dětí má dvě třídy, které jsou věkově smíšené.
Mateřská škola má nově zrekonstruovanou zahradu, kde si děti mohou rozvíjet svoje tělesné a pohybové schopnosti na různých průlezkách, dále je k dispozici velká kreslící tabule, pískoviště a houpačky.

Jak se u nás stravujeme.

Období předškolního věku je období, které se hluboce zapíše do rozvoje osobnosti dítěte jak způsobem výchovy po stránce rozumové, tak po stránce mravní, získání hygienických a stravovacích návyků. Toho, že jde o rozhodující období v rozvoji dětské osobnosti si jsme plně vědomi, a proto se stále snažíme získané poznatky neustále doplňovat o nové.
V naší mateřské škole se snažíme dětem podávat tzv. ochrannou stravu.
Co vlastně ochranná strava na naší škole přináší?
Celkově se dá charakterizovat jako strava se sníženou spotřebou živočišných bílkovin, kuchyňské soli, bílého cukru, pro děti nevhodných pochutin, koření, tropického ovoce a mléka.

Co tedy jíme?

Převážně bílé a rybí maso, rostlinné maso (robi, tofu,), luštěniny všeho druhu, bílé jogurty, tvaroh, tvrdý sýr, zeleninu všeho druhu (syrovou i tepelně upravenou), upřednostňujeme tuzemskou. Místo cukru používáme med, jablečný slad, rýžový sirup. Bílá mouka je nahrazována špaldovou a celozrnnou, používáme ovesné, jahelné, rýžové vločky, celozrnné těstoviny. Z celých obilných zrn používáme rýži, jáhly, kroupy, pohanku, oves. Tuky se používají kvalitní rostlinné, na kaše sypeme dětem lněné, slunečnicové, sezamové nebo dýňové semínko. Ovoce je dětem podáváno převážně tuzemské, a to v syrovém stavu nebo tepelně zpracované do různých pochoutek.
Dětem jsou podávané ovocné nebo bylinkové čaje, které jsou buď neslazené nebo slazené medem, příp. jablečným sladem.
Vzhledem k tomu, že máme v této oblasti velmi dobře vyškolený personál, jsme schopni předložit jídlo dětem s individuálním zdravotním problémem, např. nesnášenlivostí na lepek nebo mléko.

Bc. Jana Farská

Svatava Čechová